21.04.2015 14:44

Sraženou daň lze získat zpět

Jestli jste si přivydělali formou dohody či dostali hnorář do deseti tisíc korun, nejspíš se vám stalo, že zaměstnavatel za vás neplatil zálohu na daň z příjmů, ale strhl takzvanou srážkovou daň. To byly peníze, které jste už žádným způsobem nemohli dostat zpět. Za rok 2014 je to však jinak - příjmy můžete zahrnout do daňového přiznání a uplatnit daňové slevy. Vyplatí se to těm, kdo pracovali jen po část roku, například jako studenti či důchodci na letní brigádě.

Zatímco za rok 2013 museli podávat daňové přiznání všichni zaměstnanci, kteří byť jen jeden jediný měsíc platili solidární daň, nyní už tuto povinnost mají mít jen ti, kteří si za loňský rok vydělali hrubého více než 1 245 216 Kč.

Další dvě změny už nejsou tak příznivé, nicméně žádné drama to také není. Od ledna 2014 je zrušen zákon o dani dědické a darovací, tyto dvě daně se převedly do daně z příjmů. Do přiznání se tak dostává nový pojem - bezúplatné příjmy. A koho se netýká zákonné osvobození, bude muset tyto příjmy zdanit. "Pokud někdo dostane darem nemovitost a tento dar nebude podle podmínek zákona osvobozen, musí příjemce daru uvést příslušné údaje v příznání v § 10," uvádí daňová poradkyně Jana Melicharová ze společnosti KODAP.

Prodloužil se také časový test pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů ze šesti měsíců na tři roky. "Pokud budete chtít jako fyzická osoba prodat cenné papíry a neplatit daň z příjmu, budete je muset nově držet alespoň tři roky," připomíná Jana Melicharová. Ale současně upozorňuje, že nezávisle na plnění časového testu platí i roční limit pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů (které nesmí být předmětem obchodního majetku) ve výši 100 tisíc korun, do daňového formuláře neuvádíte nic a daně z tohoto příjmu neplatíte.

Účetnictví Brno levně

—————

Zpět


Kontakt

Petr Franěk

tel.: 607 613 161